środa, 6 lutego 2013

Prezydencki półmetek



Prezydent RP obchodzi właśnie półmetek swojej działalności na fotelu prezydenckim.  Jak wyglądała jego kadencja? Czy można ją ocenić tak pochlebnie, jak zrobił to premier Donald Tusk, określający ją jako „genialną”? Jak zapatrują się na nią sami obywatele?

Komorowski objął funkcję głowy państwa w najtrudniejszym politycznym momencie w ostatnich 20 latach. Zastąpił zmarłego w tragicznych okolicznościach dotychczasowego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego . 6 sierpnia 2010 roku wygrał II turę wyborów prezydenckich z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim .

Po objęciu prezydentury Komorowski deklarował chęć  współpracy z rządem i opozycją. Kilkukrotnie organizował konsultacje z partiami politycznymi; m.in. w sprawie terminu wyborów parlamentarnych czy reformy emerytalnej.

Robiąc małe podsumowanie z tego okresu należy zwrócić uwagę na kilka istotniejszych zdarzeń:

  •  Pod koniec lipca 2012 r., w wyniku afery taśmowej minister rolnictwa Marek Sawicki podał się do dymisji a na jego miejsce Komorowski powołał Stanisława Kalembę z PSL. 
  • Prezydent wypowiedział się na temat związków partnerskich jednak nie poparł jednoznacznie żadnego z projektów ustawy. 
  •  Komorowski brał czynny udział w negocjacjach dotyczących budżetu UE. Poruszał ten temat podczas spotkań z głowami Państw Francji, Włoch czy Niemiec. W związku z ewentualnym wejściem Polski do strefy euro zwołał Radę Gabinetową, która ma się zebrać w najbliższych tygodniach.
  • 1 czerwca 2012 r. podpisał ustawę przedłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn.
  • Prezydent był zaangażowany w kontrowersyjną sprawę ACTA. Protesty internautów wobec treści zawartych w dokumencie  spowodowały ataki na  strony internetowe urzędów państwowych. Wobec tych zdarzeń Polska ogłosiła, że nie ratyfikuje umowy w tym kształcie.

Podczas piastowania swojego urzędu Komorowski zdecydował się na zmianę swojego wizerunku i ogolił wąsy. Wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem Komorowski otworzył w Kostrzynie nad Odrą 18. Przystanek Woodstock.

Przez okres swojej działalności, Komorowski spotkał się również z prezydentem USA Barackiem Obamą. Podczas tego spotkania doszło do negocjacji w sprawie zniesienia wiz dla Polaków jednak jak dotąd sytuacja nie uległa zmianie.

Ciężko określić czy prezydentura Bronisława Komorowskiego to sukces czy porażka. Nie obyło się bez gaf ze strony prezydenta. Trzeba przyznać, że dużym sukcesem jest wysokie zaufanie publiczne. W ostatnim badaniu CBOS pozytywnie oceniło go 74 proc. Społeczeństwa. Na pełną ocenę prezydentury przyjdzie czas za 2,5 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz